Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Jeśli masz niewielką kuchnię, to wiesz jak trudno jest w niej zmieścić wszystko. Brak miejsca, uciążliwe poruszanie się po pomieszczeniu czy też niedostateczne oświetlenie to tylko niektóre z problemów, jakie musisz rozwiązać. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak przy pomocy kilku trików możesz usprawnić swoją małą kuchnię i uczynić ją bardziej funkcjonalną.

1. Zdecyduj się na jasne kolory

Zacznijmy od koloru ścian. Jasny kolor optycznie powiększy pomieszczenie i rozjaśni całe pomieszczenie. Bez względu na to, czy zostaną pomalowane tylko ściany, czy też cała kuchnia, jasne kolory będą się idealnie komponować z białymi meblami czy sprzętami AGD umieszczonymi w kuchni. Pamiętaj, że im więcej światła, tym lepiej!

2. Postaw na funkcjonalność

W małych kuchniach nie ma miejsca na rzeczy, które mają tylko funkcję dekoracyjną. Dlatego staraj się, aby każdy element pełnił konkretne zadanie – był funkcjonalny oraz praktyczny. Zastanów się, jakie sprzęty są Ci niezbędne i na jakie czynności potrzebujesz miejsca. Dokładnie zaplanuj miejsce w kuchni, tak aby umiejscowić w niej niezbędne elementy. Warto zrezygnować z dużych sprzętów AGD i zastąpić je mniejszymi, bardziej funkcjonalnymi, np. kuchenkę indukcyjną, mikrofalówkę, płytę do grillowania czy też wielofunkcyjne urządzenie kuchenne.

3. Wykorzystaj każdą przestrzeń

W małych kuchniach każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Dlatego należy wykorzystać każdy wolny kąt. Wieszaj sztućce i garnki na haczykach, w wieszakach lub półkach. Zostało miejsce na ścianach między górnymi a dolnymi szafkami? Wykorzystaj je na dodatkowe półki, zaś na szafkach umieść koszyki na warzywa, owoce czy też przyprawy. W ten sposób zyskasz na przestrzeni i zawsze będziesz wiedzieć, gdzie są niezbędne produkty.

4. Dodaj oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem we wnętrzu kuchni. Im więcej światła tym lepiej widzisz, co dzieje się na blacie, a także ułatwia to pracę podczas przygotowywania potraw. Dlatego warto umieścić w małej kuchni dodatkowe oświetlenie, np. podszafkowe czy lampę sufitową. Dzięki temu uzupełnisz światło naturalne i zyskasz na jasności oraz przestrzeni w kuchni.

  Kuchnia gazowa - jaka wybrać?

5. Zastosuj lustro

Lustro to doskonałe rozwiązanie w przypadku małych kuchni. Z jednej strony optycznie pomieszczenie się powiększy, z drugiej – odbicie światła w lustrze naturalnie rozświetli wnętrze. Można je umieścić na drzwiach szafek, powyżej blatu czy też na jednej ze ścian. Wszystko zależy od naszych preferencji i miejsca, jakie mamy do dyspozycji.

Podsumowanie

Powyższe porady są tylko kilkoma z wielu sposobów, jakie możesz zastosować, aby urządzić swoją małą kuchnię. Oczywiście, całość zależy od indywidualnych upodobań oraz potrzeb, jednak warto wypróbować kilka z powyższych rozwiązań i przekonać się, jak skuteczne mogą być w praktyce.

Urządzenie małej kuchni zwykle jest wyzwaniem z uwagi na ograniczoną przestrzeń. Istnieje jednak kilka prostych trików, które pozwolą Ci zwiększyć funkcjonalność i ułatwią pracę w kuchni. Dzięki stosowaniu odpowiednich rozwiązań zwiększysz miejsce do przechowywania oraz łatwiej będzie wykonywać codzienne czynności.

Z pewnością przedstawione w artykule pomysły pozwolą Ci stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną kuchnię. Trzymamy kciuki za powodzenie w aranżacji i życzymy smacznego posiłku w nowym, pięknie urządzonym wnętrzu!

WordPress Theme: Jelly